Komorní sólisté ČNSO

Popis akce

Ve čtvrtek 13. 10. 2022 se opět vrátí při festivalu Prague Proms do hostivařského Loop Jazz Clubu Komorní sólisté Českého národního symfonického orchestru. Potom co se před několika lety zrodil skvělý nápad Jana Hasenöhrla a koncertního mistra Alexeje Rosíka postavit ze špičkových hráčů ČNSO komorní soubor, odehrál ansámbl hned několik úspěšných koncertů.

Tehdy ovšem ještě v základním šestičlenném složení. Na letošním festivalu se však posluchači mohou těšit na novou rozšířenou patnáctičlennou sestavu. A bude tomu nasvědčovat i zajímavý hudební program. Komorní sólisté ČNSO zahrají slavnou suitu ve starém slohu Z časů Holbergových pro smyčcový orchestr, op. 40 od Edvarda Hagerupa Griega. Skladatele, který je považován za největšího norského skladatele vůbec a jehož hudba vychází z národních tradic Norska.

Na řadu přijde ale i neméně známá Serenáda pro smyčcový orchestr C dur, op. 48 Petra Iljiče Čajkovského. Toto dílo spatřilo světlo světa v roce 1880 a v tom samém roce bylo 3. prosince poprvé provedeno na moskevské státní konzervatoři. Na zadní stranu partitury Čajkovskij napsal: "Čím větší počet hráčů ve smyčcovém orchestru, tím více to bude v souladu s přáním autora." Věříme, že skladatelova slova naplníme.

Pokračovat ve čtení

Účinkují

Alexej Rosík, umělecký vedoucí
Komorní sólisté ČNSO

Program

Suita z časů Holbergových, Edvard Hagerup Grieg
Serenáda pro smyčcový orchestr C dur Op. 48, Petr Iljič Čajkovskij

Fotogalerie